Tlenoterapia to efektywna metoda leczenia osób borykających się z niewydolnością oddechową z powodu chorób płuc. Jej zadaniem jest transport dodatkowej porcji powietrza za pomocą tzw. wąsów tlenowych lub specjalnej maski przy wykorzystaniu urządzenia, jakim jest koncentrator tlenu. Dzięki zastosowaniu tej kuracji, narządy wewnętrzne w ciele zostają dotlenione, co wpływa na poprawę ich prawidłowego funkcjonowania.

tlenoterapia-wrocław

Kuracja tlenem, w świetle obecnie panujących wydarzeń związanych z pandemią wirusa SARS-CoV-2 stanowi jeden z elementów walki z powikłaniami choroby. Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie na temat koronowirusa podkreśla, że tlenoterapia jest poważną interwencją w leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19*. Czym jest tlenoterapia i w jaki sposób może wspomóc zakażone wirusem osoby? O tym w poniższym artykule.

Koronawirus – definicja, objawy

Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują zarówno łagodne, jak i zagrażające życiu choroby, do których zalicza się bliskowschodni zespół oddechowy (MERS-CoV) oraz ostry zespół oddechowy (SARS-CoV).

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Przenosi się go drogą kropelkową, podobnie jak wirus grypy. Typowe objawy zakażenia to wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel, duszności oraz trudności w oddychaniu. W cięższych przypadkach, infekcja może powodować zapalenie płuc, ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Poważny przebieg choroby obserwuje się u około 15-20 % osób, do zgonów dochodzi u 2-3% pacjentów. W przypadku koronawirusa, niebezpieczeństwo powikłań rośnie wraz z wiekiem. Tym samym najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze. Spowodowane jest to ich obniżoną odpornością oraz często występującymi innymi chorobami towarzyszącymi, zwłaszcza przewlekłymi.

Od czasu pierwszego wybuchu epidemii w Chinach, koronawirus, znany jako SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się w ponad 187 krajach na całym świecie i dotknął wielu tysięcy ludzi. W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19, dlatego też 11 marca, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa. Wg najnowszego raportu WHO z powodu wirusa SARS-CoV-2 na całym świecie zachorowało już ponad 370 tys. osób, a blisko 17 tys. zmarło (stan na 25.03.2020r.). Ponadto wg danych w regionie europejskim jest już 35 państw, w których dochodzi do lokalnej transmisji wirusa.* W Polsce odnotowano ponad 749 przypadki zakażenia, w tym 9 śmiertelnych. (stan na 25.03.2020r.).

Sposoby przeciwdziałania koronawirusowi

Z informacji opublikowanych przez WHO wynika, że nie ma leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. W  chwili obecnej strategie terapeutyczne polegają na leczeniu objawowym, a najlepszym sposobem radzenia sobie z epidemią jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich, co ma zapobiegać powstawaniu jej nowych ognisk.

Osoby, które dotknęła choroba wywołana koronawirusem są leczone objawowo w celu wsparcia ich systemu immunologicznego. Podawane są środki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podejmowane są próby leczenia lekami antyretrowirusowymi, stosowanymi w przypadku zakażenia wirusem HIV.

U części chorych rozwija się ciężkie w przebiegu zapalenie płuc, prowadzące nawet do upośledzenia lub uszkodzenia tego organu. Normalnie, kiedy wdychamy powietrze, płuca wyodrębniają cząsteczki tlenu i transportują je do krwiobiegu, dostarczając ten pierwiastek do wszystkich tkanek i narządów w ciele człowieka. Upośledzony przepływ tlenu może spowodować wypełnienie obszarów w płucach płynem, ropą i martwymi komórkami, co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. W efekcie niedotlenienia serce przestaje pracować, dochodzi do zatrzymania krążenia oraz niedostatecznego transportu tlenu do mózgu. Uszkodzone płuca nie są już w stanie transportować tlenu do krwiobiegu, co może doprowadzić do zaburzeń funkcji organizmu, braku kontaktu z otoczeniem, śpiączki, a ostatecznie śmierci.

Wytyczne dotyczące trudnych przypadków sprowadzają się do prowadzenia leczenia wspierającego ważne funkcje narządów. Wśród pacjentów z ciężkim zakażeniem, główną interwencję leczenia stanowi tlenoterapia, w skrajnych przypadkach stosowany jest respirator. Przy braku skutecznych lekarstw to właśnie te urządzenia ratują życie najbardziej chorym pacjentom.

Tlenoterapia – sposób wspomagania oddechu

Tlenoterapia to metoda leczenia osób cierpiących na niewydolność oddechową z powodu przewlekłych chorób płuc. Jej celem jest niwelowanie objawów duszności poprzez dostawę powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu za pomocą tzw. wąsów tlenowych lub specjalnej maski twarzowej. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie, jakim jest koncentrator tlenu. Może być on stosowany zarówno w warunkach szpitalnych jak i domowych, jest przystosowany do pracy ciągłej. Jego działanie opiera się na pobieraniu powietrza z otoczenia i oddzielenia od niego tlenu. Ze względu na drogę podawania tlenu do organizmu wyróżnia się:

  • Tlenoterapię bierną, podczas której tlen jest podawany i wdychany samodzielnie przez pacjenta za pomocą maski twarzowej lub cewnika donosowego;
  • Tlenoterapię czynną, polegającą na wykorzystaniu m.in. respiratora, który działa na zasadzie tzw. oddechu zastępczego.

Warto podkreślić, że koncentrator nie jest respiratorem – może wspomagać i poprawiać jakościowo oddech, nie może natomiast całkowicie go zastąpić.

Monitorowanie nasycenia krwi tętniczej tlenem mierzy się za pomocą niewielkiego urządzenia zwanego pulsoksymetrem. Badanie jest nieinwazyjne i odbywa się poprzez założenie klipsa na palec. Jego wynik przedstawia ilość wysyconej tlenem hemoglobiny i powinien mieścić się w przedziale między 95% a 99%. Niższe poziomy świadczą o niedotlenieniu organizmu.

Tlen jest lekiem, dlatego jak każdy inny preparat leczniczy powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza i dawkowany w bezpieczny sposób. Bardzo ważne jest dobranie właściwego stężenia tlenu do stanu zdrowia pacjenta, gdyż tylko wtedy tlenoterapia będzie efektywna.

Podsumowując, komórki, z których zbudowane jest nasze ciało potrzebują nieustannego dostarczania tlenu. Ciężki przebieg choroby wywołanej obiegającym świat wirusem SARS-CoV-2 może spowodować nieodwracalne skutki w organizmie człowieka w wyniku niewydolności oddychania. Dlatego tak ważne jest stosowanie tlenoterapii jako kuracji wspomagającej utrzymanie prawidłowego funkcjonowania narządów.

______________________________________________________________________________

Publikowane na blogu Wynajmed informacje mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą zastępować konsultacji z lekarzem. W żadnym razie nie wolno wykorzystywać ich do stawiania diagnozy lekarskiej w przypadku jakiejś choroby czy problemu zdrowotnego. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: