Likwidacja barier – Schodołaz
Niniejszy artykuł ma przybliżyć Państwu urządzenie likwidujące bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych o nazwie schodołaz. Ten sprzęt medyczny można zakupić w kilku wersjach, w zależności od potrzeb. Zakład pracy, dom, mieszkanie z wąska klatką schodową czy niewielkie podejście w lokalu usługowym nie będzie stanowiło dzięki niemu problemu.
Pomoc osobom niepełnosprawnym we wchodzeniu po schodach bez specjalistycznego sprzętu może być bardzo problematyczne, a na dłuższą metę prowadzi do kontuzji opiekuna lub grozi upadkiem osoby chorej. Temat nie należy do najłatwiejszych, a każde użycie klatki schodowej, bez względu na kierunek, stanowi dla niepełnosprawnego spory problem. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą schodołazy
ZASADA DZIAŁANIA SCHODOŁAZU
Najprostsze schodołazy, które jednocześnie sprawdzają się na problematycznych, wąskich klatkach schodowych stanowią uzupełnienie wózka inwalidzkiego. Niektóre modele automatyzują proces wjeżdżania lub zjeżdżania i wymagają prawie zerowej interwencji opiekuna. Inne oferują równie bezpieczne i płynne zachodzenie, jednak wymagają niewielkiego wkładu od człowieka wspierającego osobę niepełnosprawną. W każdym jednak przypadku, pokonywanie barier zachodzi płynnie i ułatwia życie. Pamiętajcie Państwo, że służymy radą w każdym etapie doboru oraz zakupu sprzętu medycznego. Krótki opis warunków, w których miałby zostać użyty schodołaz pozwoli wybrać najlepszą, możliwą opcję.
Niewątpliwą zaletą schodołazu jest jego mobilność. Złożony, nieużytkowany w danym momencie sprzęt można bez problemu przewozić w bagażniku auta. Zajmuje o niewiele miejsca oraz łatwo go przenieść. Akumulator zaś zapewnia zasilanie, bez konieczności stałego podłączenia z siecią elektryczną. Wystarczy jedynie pilnować stanu naładowania baterii.
RODZAJE SCHODOŁAZÓW
- Platformowy – stosowany najczęściej w budynkach publicznych oraz klatkach schodowych, które zostały zaprojektowane również dla osób niepełnosprawnych. Duże rozmiary podestu umożliwiają przemieszczenie się praktycznie każdego rodzaju wózków inwalidzkich czy transporterów. Ten sprzęt medyczny nie wymaga przebudowy i specjalnej adaptacji w budynku. Nie zawsze jednak jest możliwa jego instalacja przez spory rozmiar oraz duży obszar użytkowy. W przypadku jakiegokolwiek rodzaju awarii, szczególnie przy braku zasilania, platforma zatrzymuje się, zapewniając bezpieczeństwo i możliwość opuszczenia schodołazu.
- Gąsienicowy – urządzenie wyposażone jest w specjalne pasy (gąsienice) z wypustkami. Przemieszczają się one po schodach, w górę lub w dół, bez użycia siły rąk. Wystarczy wybrać odpowiedni kierunek jazdy, a schodołaz sam podciągnie lub opuści podpięty wózek inwalidzki. Możliwe jest transportowanie osób niepełnosprawnych do 130 kg. Powszechne modele tego urządzenia spełniają swoje zadanie na schodach o nachyleniu nawet do 35o. Zaletą tej wersji jest prostota obsługi i duża mobilność. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy, siły oraz źródła stałego zasilania.
- Kroczący – ten sprzęt wyposażony jest w dwa zestawy kół, których osie na zmianę wykonują ruch kroczący, pokonując stopień za stopniem. Gdy pierwsza para stanowi oparcie sprzętu oraz wózka, druga wspina się na wyższy lub opuszcza na niższy schodek. Następnie role się odwracają. Zaletą tego schodołazu jest możliwość użycia go nawet na wąskich (minimalnie 60 cm) oraz stromych (nawet ponad 50o) schodach. Urządzenie to podczas swojej pracy może generować wstrząsy, które stanowią dyskomfort osoby niepełnosprawnej, czyli bezpośredniego użytkownika. Łatwo je jednak przenosić, transportować oraz rozkładać. Mogą na starcie być bardziej skomplikowane niż gąsienicowe, jednak praktyka oraz nasze wskazówki na darmowych prezentacjach pozwolą zaznajomić się ze sprzętem.
DOBIERANIE ODPOWIEDNIEGO SCHODOŁAZU
Pragniemy zapewnić Państwa, że z naszą pomocą wybierzecie odpowiedni schodołaz. Oferujemy darmowe prezentacje sprzętu w Państwa lokalu docelowym. Bez względu na miejsce, przyjedziemy do Państwa, zaprezentujemy urządzenie oraz nauczymy Państwa jego użytkowania. Przetestujemy go z Państwem, aby spełnił oczekiwania, dzięki czemu pomoże pokonać bariery architektoniczne oraz ułatwi życie. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo pod tym linkiem.
Przypominamy również o możliwości otrzymania zwrotu za zakup nawet do 95%. Więcej szczegółów na temat dofinansowania Peron dostępne tutaj. Wystarczy, że wykonacie Państwo pierwszy krok i skontaktujecie się z nami. Pomożemy przejść przez cały proces oraz odciążymy Państwa z niepotrzebnych formalności. Najbardziej jak to będzie możliwe.
Schodołazy to urządzenia mobline, niewygórowane cenowo, ułatwiające życie. Bez względu na warunki panujące w danym budynku czy wejściu do niego, schodołaz może okazać się sprzętem, który pozwoli w końcu na odrobinę ulgi w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Wąskie i/lub strome schody nie stanowią dla niego problemu. Złożony sprzęt nie potrzebuje dużo miejsca i może być przeniesiony bez większego nakładu siły. Rozłożenie i użytkowanie nie powinno sprawić problemu. Dodatkowe akcesoria pozwalają przystosować odpowiedni schodołaz do potrzeb użytkownika. Akumulatorowe zasilenie nie wymaga stałego podłączenia do prądu, dzięki czemu sprzęt zaraz po użyciu znika z danej infrastruktury i nie przeszkadza innym mieszkańcom czy pracownikom. Zalet jest wiele, a wady to raczej kwestia, które może być niwelowana poprzez odpowiedni dobór. Zapraszamy również po więcej materiałów wideo tutaj.
Bez względu na potrzeby lub etap całego procesu, zapraszamy Państwa do kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania oraz odciążymy Państwa najbardziej jak to możliwe. Dobór, zakup, wnioskowanie o zwrot kosztów czy samo użytkowanie. Pomożemy Państwu z każdym etapem.