czy-nosic-maseczke-koronawirus

Pod koniec 2019r. na świecie pojawił się wirus SARS-CoV-2, który obecnie stanowi jedno z największych globalnych zagrożeń. Nowa choroba, którą potocznie nazywamy koronawirusem, u większości populacji wywołuje łagodne objawy, takie jak gorączka, suchy kaszel oraz trudności z oddychaniem. U części zarażonych dochodzi jednak do ciężkiej postaci choroby powodującej ostrą niewydolność oddechową, nierzadko zakończonej śmiercią.

Koronawirus, prowadzący do chorób układu oddechowego o nazwie COVID-19 przekształcił się w ogólnoświatową pandemię. Z uwagi na fakt, że łatwo rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażoną osobą, w wielu krajach wydano zalecenia stosowania maseczek ochronnych na twarz. Jak prawidłowo je stosować oraz czy stanowią one skuteczną ochronę przed zarażeniem?  – Podpowiadamy.

Rozprzestrzenianie się COVID-19

Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową. Wydzieliny uwalniane przez chorego podczas mówienia, kaszlu czy kichania mogą przedostać się na osobę, która znajduje się
w pobliżu źródła kropelek i dotrzeć do jej błon śluzowych, co może grozić infekcją. Do zarażenia może dojść również  na skutek styczności z powierzchniami lub przedmiotami, na których wirus się  znajduje. Wynika z tego, że nawet ograniczony kontakt z osobą zakażoną może przyczynić się do zachorowania.

Maseczki ochronne  – nosić czy nie

Światowa Organizacja Zdrowia stoi obecnie na stanowisku, iż maseczki powinny być używane wyłącznie przez osoby zakażone oraz ich opiekunów.Innego zdania jest Dyrektor generalny Chińskiego Centrum Zapobiegania Chorób – George Gao, który w wywiadzie w magazynie „Science”, opublikowanym 27 marca 2020 r. stwierdził, że: “Wielkim błędem w Stanach Zjednoczonych i Europie jest to, że ludzie nie noszą masek. Wirus jest przenoszony przez kropelki i bliski kontakt ze sobą. Owe kropelki odgrywają tutaj bardzo istotną rolę – nosząc maseczkę zapobiega się bowiem ich wydobywaniu z ust, a przez to zmniejsza ryzyko zainfekowania innych osób”.

Należy zaznaczyć, że znaczna część społeczeństwa dotknięta wirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję bezobjawowo. U niektórych, symptomy choroby pojawiają się dopiero kilka dni po zakażeniu. Nie stosowanie maseczek stanowi więc bardzo duże zagrożenie dla innych, gdyż podczas spaceru czy zakupów, z dużym prawdopodobieństwem mogą stać się źródłem zarażenia przypadkowo spotkanych osób.

W świetle tych informacji, Amerykańskie Centrum do spraw Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wydało zalecenie zakrywania dolnej części twarzy w miejscach użyteczności publicznej, gdzie trudno utrzymać dystans społeczny, np. w sklepach czy aptekach.

Niedługo po tym, również Polskie Ministerstwo Zdrowia nakazało zasłanianie ust oraz nosa w miejscach publicznych. Rekomendowane przez CDC oraz MZ okrycie dolnej części twarzy nie musi być profesjonalną maseczką ochronną. Może być bowiem wykonane z tkanin bawełnianych, oznaczonych certyfikatem Oeko Tex (bezpieczne i pozbawione szkodliwych substancji). Niewątpliwą zaletą tego typu maski jest możliwość jej wielorazowego użytku oraz odporność na pranie w wysokich temperaturach, co gwarantuje skuteczne pozbycie się z niej wszelkich bakterii i wirusów.

Zasłanianie dolnej części twarzy w miejscach publicznych utrudnia więc rozprzestrzenianie się koronawirusa, zapobiegając w ten sposób wdychaniu zakaźnych kropelek, a także ich późniejszym wydychaniu i rozprzestrzenianiu na inne osoby. Warto jednak zaznaczyć, że sama maseczka nie zapewnia całkowitej ochrony przed zakażeniem. Aby uniknąć zetknięcia się z patogenami zaleca się stosowanie innych środków zapobiegawczych, m.in. częstego mycia rąk wodą z mydłem, stosowania płynów do dezynfekcji zawierających w składzie min. 60% alkohol oraz zachowanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 2 metry.

Jak prawidłowo używać maseczki ochronnej

Efektywne wykorzystanie maseczki ochronnej uzależnione jest od jej odpowiedniego stosowania oraz obchodzenia się z nią. Warto pamiętać, aby:

  • przed aplikacją każdorazowo umyć ręce wodą z mydłem, płynem dezynfekującym zawierającym minimum 60% alkohol bądź preparatem wirusobójczym (posiada normę EN 14476),
  • zakryć nos i usta w sposób, aby między tkaniną a twarzą nie było przerw,
  • podczas użytkowania maski, nie dotykać jej rękami,
  • maseczkę wymienić na nową wówczas, gdy poczujemy, że obecna jest już wilgotna,
  • nie stosować ponownie masek jednorazowych, a te wielokrotnego użytku, po przyjściu do domu wyprać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, a następnie wyprasować,
  • ściągając maskę chwycić za jej tylne elementy, nie dotykając przedniej, przylegającej do twarzy części,
  • Po usunięciu maski wydezynfekować dłonie preparatem na bazie min. 60% alkoholu bądź umyć je wodą z mydłem.

Warto pamiętać, że niestosowanie się do powyższych instrukcji może zagrozić działaniu ochronnemu maseczek, a nawet zwiększyć ryzyko infekcji.

Podsumowując, maseczki nie stanowią skutecznej ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Są jednak istotną barierą zapobiegającą jego rozprzestrzenianiu się. Właściwe zasłanianie ust oraz nosa przez wszystkich, w połączeniu z odpowiednią higieną rąk i zachowaniem 2-metrowego dystansu zwiększa bowiem bezpieczeństwo oraz zdrowie nie tylko nasze, ale i innych osób.

Źródła:

  1. WHO
  2. CNN
  3. https://www.sciencemag.org/news/2020/03/not-wearing-masks-protect-against-coronavirus-big-mistake-top-chinese-scientist-says
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25637115