lozko-rehabilitacyjne-wroclaw

Opieka nad osobą niesamodzielną to bardzo trudne i wymagające zadanie. Chorzy spędzają większość czasu w łóżku, nierzadko nie mogąc się samodzielnie poruszać, czy nawet zmienić swojej pozycji. Stanowi to duże utrudnienie zarówno dla nich samych, jak i ich opiekunów. Sytuacja taka wymusza często sięganie po sprzęt i urządzenia, które nie tylko ułatwiają sprawowanie opieki nad chorym, ale i zwiększają komfort jego życia.

Jednym z głównych elementów wyposażenia dla osoby leżącej jest bez wątpienia łóżko medyczne. Jego stabilna konstrukcja, zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania oraz ułatwia codzienne czynności pielęgnacyjne. Czym powinno charakteryzować się łóżko rehabilitacyjne przeznaczone do opieki nad osobami starszymi w warunkach domowych i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Funkcje łóżka rehabilitacyjnego

Łóżko rehabilitacyjne to specjalistyczny sprzęt niezbędny w sprawowaniu codziennej opieki nad  schorowanymi osobami starszymi, które z powodu ograniczonych możliwości motorycznych, muszą pozostawać w pozycji leżącej. Dobór odpowiedniego urządzenia jest niezwykle istotny zarówno dla chorego oraz jego bliskich, jak i osób sprawujących nad nim pieczę. Dlaczego? Przede wszystkim jest bezpieczne – zmniejsza ryzyko uszkodzenia ciała podczas codziennych czynności oraz minimalizuje wystąpienie przeciążeń kręgosłupa u opiekunów. Specjalistyczne łóżka medyczne wyposażone są bowiem w koła jezdne z hamulcem, które umożliwiają swobodne przemieszczanie razem z pacjentem, zachowując jednocześnie dużą stabilność.

Poszczególne rodzaje łóżek różnią się od siebie mechanizmem sterowania, wielkością, wagą oraz ilością segmentów i dodatkowymi akcesoriami.

Łóżko sterowane elektrycznie vs. łóżko manualne

Najistotniejszą kwestią w doborze odpowiedniego łóżka stanowi mechanizm, za pomocą którego jest sterowane. W dostępnych modelach możliwe są dwa rodzaje regulacji: manualna i elektryczna. Dokonując wyboru łóżka należy kierować się przede wszystkim stopniem ograniczenia możliwości ruchowych chorego. Elektryczne łóżko za pomocą prostego w obsłudze pilota umożliwia bowiem regulację wysokości leża, uniesienie lub opuszczenie zagłówków oraz zmianę ułożenia pleców oraz nóg. Dzięki takiemu rozwiązaniu, chory może samodzielnie ustawić odpowiednią dla siebie pozycję, bez konieczności wzywania opiekuna. Regulację poszczególnych segmentów urządzenia umożliwiają zainstalowane siłowniki elektryczne. Istotną funkcją łóżka jest możliwość przechyłów wzdłużnych zwanych funkcją Trendelenburga i anty-Trendelenburga. W tej pierwszej, pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a jego głowa umiejscowiona jest poniżej poziomu reszty ciała, natomiast w drugim przypadku – pozycja polega na odwrotnym ułożeniu – stopy ulokowane są poniżej poziomu tułowia. Funkcja przechyłu łóżka w stronę głowy lub stóp i ustawienie go w pozycjach drenażowych wpływa m.in. na  poprawę wentylacji płuc osoby leżącej oraz krążenia.

W przypadku łóżka sterowanego manualnie również istnieje możliwość regulacji poszczególnych elementów względem siebie: wysokości urządzenia, kąta nachylenia segmentów oraz ich wysokości. W tym przypadku do zmiany pozycji pacjenta potrzebni są opiekunowie, co wymaga od nich większego nakładu siły niż podczas obsługi łóżka elektrycznego. Samodzielne regulowanie przez pacjenta nie jest możliwe.

Zarówno łóżka elektryczne, jak i sterowanie manualne posiadają zwartą i ergonomiczną konstrukcję pozwalającą na wygodne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego warto zwrócić uwagę na jego wymiary oraz maksymalne obciążenie – standardowo jest to około 145 kg. W przypadku pacjentów z bardzo dużą masą ciała najlepiej sprawdzi się łóżko tzw. bariatryczne, którego konstrukcja dopuszcza obciążenie nawet do 300 kg.

Dla wielu osób istotnym aspektem może być również wygląd łóżka rehabilitacyjnego. Do wyboru mamy te z obudową drewnianą lub metalową. Ta pierwsza zdecydowanie lepiej wkomponuje się w wystrój całej przestrzeni oraz nada jej domowego charakteru. W warunkach szpitalnych czy
w ośrodkach rehabilitacyjnych lepiej sprawdzą się te z konstrukcją metalową. Nie są one tak estetyczne jak drewniane, jednak są od nich lżejsze oraz łatwiejsze w czyszczeniu i dezynfekcji.

Dodatkowe akcesoria

Zarówno łóżka drewniane, jak i metalowe w zależności od modelu są wyposażone w poręcze boczne. Ich zadaniem jest ochrona chorego przed ewentualnym upadkiem. Wysokość poręczy może być regulowana, co ułatwia opiekę nad pacjentem. Ważne, aby barierki były opuszczane poniżej poziomu leża, gdyż pozwoli to choremu bez problemów wstać z łóżka lub wygodnie siedzieć na jego krawędzi.

Kolejnym przydatnym elementem jest wysięgnik z uchwytem trójkątnym, który ułatwia pacjentowi zmianę pozycji. Najczęściej występuje w standardowym wyposażeniu urządzenia.

Przy organizacji przestrzeni dla osoby wymagającej opieki długoterminowej warto zaopatrzyć się w specjalny stolik przyłóżkowy. Tego typu mebel wyposażony jest w kółka wyprofilowane w taki sposób, aby bez trudu można było go przesuwać w zależności od potrzeb. Istotna jest również możliwość regulacji wysokości i stopnia nachylenia blatu, co świetnie sprawdza się podczas spożywania posiłków, czytania książek czy korzystania z urządzeń mobilnych.

Odpowiedni materac do łóżka rehabilitacyjnego

Decydując się na zakup bądź wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego nie możemy zapomnieć o odpowiednim materacu. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę stan i potrzeby pacjenta. Dla osoby o większej mobilności wystarczy dobrej jakości materac piankowy. Jeśli natomiast pacjent będzie musiał spędzić w pozycji leżącej dłuższy czas, lepiej zdecydować się na specjalny materac przeciwodleżynowy. Taki materac zapewnia równomierny rozkład ciężaru ciała zapobiegając w ten sposób powstawaniu bolesnych ran i obtarć w wyniku stałego przebywania w jednej pozycji. Ponadto może on znacząco wpłynąć na komfort użytkownika, poprzez poprawę  jakości snu oraz pomoc w leczeniu występujących dolegliwości.

Wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego do użytku domowego to nie lada wyzwanie, przed którym postawione są osoby  sprawujące opiekę nad seniorami.  Dobranie właściwego sprzętu powinno być uzależnione od potrzeb chorego, jego stanu zdrowia, ale także wzrostu, wagi oraz okresu trwania rehabilitacji. Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne to nieoceniona pomoc w codziennej pielęgnacji pacjenta. Doceni to zarówno sam użytkownik, jak i jego i opiekunowie.