jaki-wozek-inwalidzki-wybrac

Możliwość zachowania wolności i niezależności w obliczu choroby bądź zmagania się z niepełnosprawnością może znacząco wpłynąć na komfort życia pacjenta. Niezależnie, czy mamy do czynienia z czasową dysfunkcją czy trwałym inwalidztwem, mobilność jest bardzo ważna. Nowoczesna technologia daje nam obecnie wiele rozwiązań i sprawia, iż niepełnosprawność nie oznacza już konieczności rezygnacji z normalnego funkcjonowania.

Urządzenia do poruszania się, w tym wózki inwalidzkie są istotnym elementem codziennego życia osób zmagających się z niepełnosprawnością ruchową. Wybór odpowiedniego modelu nie zawsze jest prosty. Podjęta decyzja będzie miała bowiem duży wpływ na poziom wygody użytkowania, łatwość poruszania się i ogólne zadowolenie z zakupu. Czym kierować się przy doborze manualnego wózka inwalidzkiego? Podpowiadamy.

Ręczny wózek inwalidzki – pomoc w codziennym funkcjonowaniu

Istnieje wiele schorzeń i sytuacji, które wymuszają konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego. Urządzenie dedykowane jest wszystkim osobom, które cierpią na dysfunkcję narządów ruchu, przez co nie są w stanie poruszać się o własnych siłach. Wózki często polecane są osobom starszym, którym wraz z wiekiem słabną zdolności motoryczne. Zalecane są również przy krótkoterminowych uszkodzeniach aparatu ruchu, np. złamaniach. Odpowiednio dobrany sprzęt doskonale stabilizuje ciało oraz, co istotne, stwarza szansę na samodzielne poruszanie się chorego oraz wykonywanie podstawowych czynności domowych. Sprawdzi się w transporcie pacjenta do placówki medycznej,  czy innego miejsca docelowego. Wózek inwalidzki stanowi więc nieocenioną pomoc w życiu codziennym osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Standardowy wózek inwalidzki, zwany także manualnym to najczęściej wybierany model wśród osób zmuszonych do korzystania z tego rodzaju wsparcia. Jego podstawową zaletą jest stosunkowo niski koszt, za który otrzymujemy sprzęt o dużej wszechstronności pod względem stylu, funkcji i wsparcia. Jest lekki, bardzo mobilny oraz posiada możliwość składania, przez co jest łatwy w transporcie.  Ręczny wózek inwalidzki może pomóc niepełnosprawnemu utrzymać sprawność fizyczną górnej części ciała i pozwolić mu odegrać aktywną rolę w ich mobilności. Poruszanie się nim będzie dodatkowym treningiem, zapobiegając nadwadze.

Manualny wózek inwalidzki – na co zwrócić uwagę

Parametry wózka inwalidzkiego powinny by dostosowane zarówno do stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności użytkownika, jak i jego potrzeb i trybu życia.

W pierwszej kolejności wybieramy  szerokość i głębokość siedziska oraz wysokość oparcia. Odpowiednio dopasowane siedzisko gwarantuje bowiem stabilizację i utrzymanie prawidłowej postawy – za duże nie będzie zbyt wygodne i może prowadzić do wad kręgosłupa, z kolei za małe – spowodować odparzenia. Przyjmuje się, że siedząc na wózku, użytkownik powinien mieć ok. 2 cm luzu przy każdym boku. Takie parametry zapewnią komfort osobie niepełnosprawnej, ale także uwzględnią korzystanie z odzieży zimowej, która nie spowoduje dyskomfortu przy siadaniu czy użytkowaniu wózka. Siedzisko urządzenia nie może także być zbyt głębokie (długie), gdyż powodowałoby to ugniatanie tętnic pod kolanami, co może prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń krążenia krwi.

Bardzo istotne jest także zwrócenie uwagi na oparcie wózka. Powinno być ono stosunkowo niskie, które wraz z siedziskiem będzie tworzyło delikatny kąt ostry. Dzięki takiemu ułożeniu  możliwa jest stymulacja mięśni szkieletowych, co wpływa na osiąganie dobrych wyników w rehabilitacji.

Warto także mieć na względzie, aby tapicerka w wybranym wózku inwalidzkim była wygodna, oddychająca, wykonana z wytrzymałego tworzywa oraz łatwa w utrzymaniu czystości.

Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z jakiego wózek wykonano, a co za tym idzie jaka jest waga wózka.  Stalowa rama jest bardzo wytrzymała, jednak dość ciężka, co powoduje mniejszą zwrotność. Modele z aluminium są z pewnością lżejsze. Preferują je zwykle osoby aktywne, prowadzące intensywny tryb życia, którym zależy na dogodnym poruszaniu się, a także łatwym transporcie samego sprzętu.  Waga urządzenia jest również istotna dla opiekuna, który prowadzi wózek lub wnosi go do mieszkania.

W przypadku pacjentów bez możliwości samodzielnego poruszania się na wózku, bardzo ważnym elementem są hamulce, w tym blokady postojowe. Taka funkcja pozwala na unieruchomienie sprzętu podczas chwilowego pozostawienia użytkownika bez nadzoru.

Dla osób często przewożących wózek inwalidzki samochodem, funkcjonalnym rozwiązaniem będzie możliwość odpinania podnóżków oraz szybkiego demontażu kół za pomocą przycisku. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy konkretny model posiada akurat taki wariant. Podnoszone podłokietniki świetnie sprawdzą się u osób, które samodzielnie schodzą z wózka na łóżko. Bez tej funkcji możliwe byłoby wstawanie pacjenta tylko do przodu, co mogłoby wpłynąć na utrudnienie w wykonywaniu codziennych czynności  oraz uzależnienie od pomocy opiekuna.

Podsumowując, odpowiednio dobrany wózek inwalidzki pozytywnie wpłynie zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny jego użytkownika. Nierzadko jest to inwestycja na wiele lat, zatem powinien być sprzętem wytrzymałym, niezawodnym oraz wygodnym w użytkowaniu. Model wózka musi odpowiadać potrzebom osoby niepełnosprawnej oraz jej opiekuna, a także współgrać z jej trybem życia i poziomem codziennej aktywności.